Предложението на Прогресивна България“ да не осъвременява ковид добавката и

...
 Предложението на Прогресивна България“ да не осъвременява ковид добавката и
Коментари Харесай

Константин Проданов: Не всички пенсионери ще умрат от глад без 2 евро

 Предложението на „ Прогресивна България “ да не осъвременява коронавирус добавката и по този метод да се спестят най-малко по 2,39 евро от пенсията на всеки пенсионер мина на второ четене в бюджетната комисия. Това провокира вълна от отвращение в опозицията, която подлага на критика ръководещите, че не се борят с мафията, а вземат от най-бедните.  Не всички пенсионери ще умрат от апетит без тези 2 евро на месец, сподели шефът на краткотрайната бюджетна комисия Константин Проданов. Той изясни, че нямало нищо да се взема, тъй като пенсиите се вдигали по швейцарското предписание, а коронавирус бонусът нямал нищо общо с самостоятелния принос, а КОВИД от дълго време минал, написа „ 24 часа “.

Освен това от 1 юли още тази година във формулата за пенсиите към този момент няма да се включва така наречен коронавирус добавка от 30,68 Евро (старите 60 лева.). Средно за шест месеца има към 50 хиляди нови пенсионери. Грубите сметки демонстрират, че единствено от тях за един месец ще се спестят 1 564 680 евро, или 9 388 080 евро до края на годината.

За старите пенсионери добавката остава, само че съгласно предлагането тя няма да се осъвременява по швейцарското предписание от 1 юли. Това значи, че нарастването на пенсиите ще бъде малко по-ниско по отношение на вид, при който и тази сума се индексира със 7,8%. Ако добавката е 30,68 евро, нейната индексация със 7,8% би донесла още 2,39 евро на месец. Грубата сметка демонстрира, че в случай че тези бонуси спрат да се индексират, това отделно ще пести по 3,66 млн. евро на месец, или 22 млн. на година.

Като прибавим и отпадането им при новите пенсии, значи спестени общо към 30 млн. евро до края на годината. През идващите години този резултат щял да бъде по-голям, обясниха от ПБ.

Това е безсрамие – да вземете по 2,39 евро от джоба на пенсионерите, а не се борите против мафията! Имаше разнообразни разновидности и първо трябваше да визиите пакет от ограничения, а не да оферирате промени на парче. Ще борим олигархията като бръкнем  в джоба на пенсионерите. Това не мога да го схвана! 30 млн. евро ще платим единствено след дни по контракта с „ Боташ “! 30 млн. евро е половината от издръжката на НСО, с цел да пази властта. Нека тях да не платим! Просто нямам думи за цинизма на това предложение, сподели ръководителят на „ Продължаваме промяната “ Асен Василев.

Не се вземат по 2 евро от пенсионерите, в противен случай ние усилваме пенсиите, опита се да убеди Стефан Белчев от ПБ.

Подгответе цялостен пакет от ограничения, само че първата не може да е ориентирана към най-уязвимите хора. Няма да подкрепим това предложение, преразгледайте това предложение, сподели някогашната финансова министърка Теменужка Петкова от ГЕРБ.

Това е неравнопоставеност към пенсионерите и дели хората на две групи. Нека да се съгласим, че медикаментите на цените не са намалели, а хората в селата още в пощата разделят парите си до стотинка – за самун, сметки, сирене и каквото остане. Няма по какъв начин да се съгласим да се вземат пари от нашите родители, сподели Айтен Сабри от Движение за права и свободи. Тези 2,39 евро са хапчетата за кръвно, парите за диабет, сподели пък Атидже Вели.

Всеки, който е в неравностойно състояние, ще получи помощ, изясни Проданов. Не сподели обаче какви са съответните проекти на ръководещите, само че щяло да има добавка „ Иран “, която да е таргитирана към нуждаещите се и „ различен вид хора “.

Нямало всички пенсионери да умрат от апетит. Това е извънредно неприемливо изявление! Пенсионерите, които гласоподаваха за вас не чакаха това. Отидете в дребните обитаеми места и вижте дали са малко. Можехте да се борите с мафията. Само 100 млн. евро потъват от обстоятелството, че нямаме търгове за медикаментите. Това са парите, които могат да стигнат за година и половина, с цел да не се лишават тези 2,39 евро. Вие извадихе бухалката против възрастните хора, а не против мафията!, сподели Венко Сабрутев.

Нали имаше десетки публични поръчки, които бяха спрени поради нарушавания. Не пипате търговете за медикаменти за частните лечебни заведения, не реформирате ТЕЛК, не пипате и Министерство на вътрешните работи. Създавате единствено публично напрежение и намалявате шанса за триумф за значимите промени, сподели Мартин Димитров.

Източник: „ 24 часа “

Източник: breaking.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР